خواص فیزیکی سنگ ها

 

 

 

شناخت ویژگی های فیزیکی سنگ ها شامل ویژگی های مربوط به وزن حجم ،سختی ،ساخت،قابلیت رسانایی اب و گاز و قابلیت رسانایی گرما و الکتریسیته و مغناطیس و غیره است .وزن مخصوص ،تخلخل و سایش پذیری از خواص فیزیکی است که در سنگ های ساختمانی مورد توجه است .
وزن مخصوص :عبارت است از نسبت وزن حجم معینی از فاز جامد سنگ (کانی های ان )به وزن همان حجم از اب مقطر ،کزن مخصوص بخش جامد سنگ را میتوان بر اساس وزن مخصوص کانی های تشکیل دهنده ی ان با در نظر گرفتن درصد ان ها به دست اورد .
وزن مخصوص یک کانی بستگی با ترکیب و ساختمان شیمیایی ان دارد ،معمولا هرچه شماره اتم های سنگین یک کانی بیشتر باشد شعاع اتمی ان ها کوچک تر میگردد و تراکم ان ها در شبکه ی تبلور بیشتر شده و در نتیجه وزن مخصوص ان کانی بیشتر است .
تخلخل:سنگ ها همیشه متراکم نیستند ،بعضی از ان ها حاوی منافذو حفره های مجزا و شکاف هستند وجود این حفره ها اهمیت زیادی در خواص مکانیکی سنگ دارد و به طور کلی هرچه تخلخل بیشتر باشد مقاومت مکانیکی ان کمتر است . اگر شکاف ها یا حفره ها شبکه مرتبطی را تشکیل دهند در این صورت هرچه حفره ها زیاد تر باشد نفوذ پذیری سنگ بیشتر است .اما اگر حفره ها مجزا باشند نمی توانند نمایانگر میزان نفوز پذیری سنگ باشد .حفره ها ممکن است اولیه یا ثانویه باشند . حفره های اولیه در زمان تشکیل سنگ پدید امده اند در حالی که حفره های ثانویه در نتیجه ی فرایند هایی چون دگرگونی ،انحلال بعضی از کانی ها تبلور مجدد کانی ها ،هوازدگی و غیره به وجود می ایند . شکل حفره ها معمولا کانالی شکل ،شکاف مانند ،کروی و دنده ای است تخلخل عبارت است از نسبت حجم فضای حفره های سنگ به حجم کل سنگ در صورتی که نسبت حجم حفره های به حجم بخش جامد ان در نظر گرفته شود این نسبت درصد پوکی نامیده میشود ،تخلخل یک سنگ بستگی به شکاف و اندازه ی دانه هایی دارد که ان را تشکیل می دهند و نیز مربوط به میزان تنوع دانه ها ، سیمانی شدن و نوع تجمع کانی ها است .اگر سنگ از دانه های کروی با اندازه های متفاوت تشکیل شده باشد حداقل تخلخل را خواهد داشت و اگر دانه ها زاویه دار و بی شکل باشند تخلخل زیاد تر است .
لایه بندی،تبرق :غالبا در سنگ ها امتداد و سطوحی یافت می شود که در ان ها نیروی چسبندگی و اتصال دانه ها نسبت به امتداد های دیگر کمتر و یا به حاقل رسیده است این سطوح در سنگ های رسوبی منطبق بر صفحات لایه هاقرار دارد.علاوه بر سطوح لایه بندی در سنگ ها ،سطوح دیگری نیز ممکن اسن وجود داشته باشد که سطوح تبرق نامیده میشود و معمولا در امتداد سطوح رسوب گزاری نیست .اکثر لایه های ذغالی دارای چنین سطوحی هستند.
سختی :سختی مشخص کننده ی میزان نرمی ویا سختی جسم در برار کشیده شدن یا بر خورد جسم دیگر بر ان است اگر مفاومت سنگ در برابر خراش حاصل از جسم دیگر موردنظر باشد سختی استاتسکس نامیده میشود درحالی که سختی سنگ در برابر ۻربه در نظر گرفته شود سختی دینامیکی نامیده میشود . این دو سختی بایک دیگر مساوی نیستند سختی یک سنگ میانگین سختی کانی های تشکیل دهنده یاان است . ساده ترین روش سنجش سختی کانی های گوناگون، تعیین خراش پذیری ان ها با کانی سخت تر است .درحه بندی ده گانه ای که توسط مهر در مورد تشخیص سختی کانی ها به عمل امده در جدول زیر اورده شوده است.

 

 

 

 گرانیت ارزان
 
 
معدن مرمریت
 
 
کانال تلگرام سنگ ساختمانی

 

تماس با ما

 سنگ گرانیت   

09134090995

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آدرس:اصفهان،شهرک صنعتی محمود آباد خیابان ششم